RUS| UKR

Стадії проектування і робоча документаціяЗміст


Поряд з іншими будівельними матеріалами в будівництві досить широко застосовуються конструкції з металу. Металеві конструкції мають такі достоїнства, як висока несуча здатність, висока надійність роботи проектованих споруджень, легкість і транспортабельність (наприклад, у порівнянні конструкцій із залізобетону), индустріальність, що досягається виготовленням конструкцій на спеціалізованих заводах і високомеханізований їхній монтаж на місці зведення спорудження. Недоліками металевих конструкцій є схильність впливу корозії, що вимагає спеціальних заходів щодо їхнього захисту, наприклад гаряче оцинкування, а також мала вогнестійкість – при температурі вище 400°С починається повзучість матеріалу. Здебільшого сталеві конструкції застосовуються для створення каркаса промислових і цивільних будинків, конструкцій для автодорожніх і залізничних мостів, щогли й вишки зв'язку, опори висвітлення, опори ЛЕП,  резервуари для зберігання нафти й газгольдери, трубопроводи й багато чого інше.


Стадії проектування й робоча документація

Згідно з міждержавним стандартом ДЕРЖСТАНДАРТ 21.502-2007 СПДС ”Правила виконання проектної й робочої документації металевих конструкцій“ і національного стандарту України ДСТУ Б А.2.4-43:2009 СПДБ ”Правила виконання проектної та робочої документації металевих конструкцій“ проектну й робочу документацію металевих конструкцій розробляють:
- в одну стадію - « робочий проект» (затверджувана частина) і «робоча документація»;
- у дві стадії – «проект» (затверджувана частина) і «робоча документація».
Стадії проектування залежать від категорії й складності об'єкта й установлюються в договорі підряду й завданні на проектування.
Робітники креслення, призначені для виробництва будівельних і монтажних робіт на будівельному майданчику, складаються із двох основних комплектів: робочих креслень металевих конструкцій марки КМ і робочих деталіровочних креслень металевих конструкцій марки КМД.
Креслення КМ виконуються проектними організаціями і є підставою для розробки креслень КМД, складання кошторису й повинні містити всі дані, необхідні для виконання цих робіт.
Креслення КМД розробляються конструкторськими відділами заводів-виготовлювачів металоконструкцій, а також відділами КМД проектних організацій, трестами й керуваннями, що ведуть монтаж металоконструкцій і повинні містити всі необхідні дані для виготовлення й монтажу конструкцій. Відступу від креслень КМ, як правило, не допускаються. Організація, що розробляє креслення КМД, несе повну відповідальність за відповідність їх проекту КМ.
Креслення КМ і КМД виконують із урахуванням вимог стандартів Системи проектної документації для будівництва (СПДС), стандартів Єдиної системи конструкторської документації (ЕСКД) і інших стандартів.


Состав основного комплекту робочих креслень марки КМ

До складу основного комплекту робочих креслень металевих конструкцій марки КМ входять:
 • загальні дані по робочих кресленнях КМ;
 • відомості про навантаження й впливи на конструкції;
 • відомості про навантаження на фундаменти;
 • креслення загальних видів конструкцій будинків і споруджень ( при необхідності);
 • схеми розташування елементів конструкцій;
 • креслення елементів конструкцій;
 • креслення вузлів конструкцій;
 • специфікація металопрокату.


Состав основного комплекту робочих деталіровочних креслень марки КМД

До складу робочих деталіровочних креслень металевих конструкцій входять:
 • робочі креслення, призначені тільки для виробництва будівельно-монтажних робіт (основний комплект робочих креслень марки КМД);
 • робочі креслення, призначені для виготовлення й монтажу металоконструкцій;
 • додаткові креслення.
Креслення, призначені для виробництва будівельно-монтажних робіт (основний комплект робочих креслень марки КМД). До складу основного комплекту робочих креслень марки КМД входять:
 • загальні дані по робочих кресленнях;
 • схеми розташування елементів конструкцій;
 • креслення вузлів спряження елементів конструкцій.
Робітники креслення елементів конструкцій, призначені для їхнього виготовлення й монтажу, креслення деталей і додаткові креслення.

Робітники креслення елементів конструкцій виконують відповідно до вимог:
 1. міждержавного стандарту ДЕРЖСТАНДАРТ 21.101-97 СПДС. Основні вимоги до проектної й робочої документації (національний стандарт України ДСТУ Б А.2.4-4:2009 СПДБ. Основні вимоги до проектної й робочої документації);
 2. ГОСТ 2.109-73 ЕСКД. Основні вимоги до креслень;
 3. ГОСТ 2.113-75 ЕСКД. Групові й базові конструкторські документи;
 4. міждержавного стандарту ГОСТ 21.501-93 СПДС. Правила виконання архітектурно-будівельних креслень (національний стандарт України ДСТУ Б А.2.4-4:2009 СПДБ. Правила виконання архітектурно-будівельних робочих креслень);
 5. міждержавного стандарту ГОСТ 21.502-2007 СПДС. Правила виконання проектної й робочої документації металевих конструкцій (національний стандарт України ДСТУ Б А.2.4-43:2009 СПДБ. Правила виконання проектної та робочої документації металевих конструкцій);
 6. ГОСТ 2.410-68 ЕСКД. Правила виконання креслень металевих конструкцій,а також з обліком інших додаткових вимог

Складальне креслення елементів конструкцій містить:
 • один або кілька елементів, подібних конструктивно або комплектних у монтажі;
 • креслень деталей елементів конструкцій;
 • специфікацію на відправний елемент;
 • таблицю відправних елементів конструкцій;
 • таблицю зварених швів;
 • технічні вимоги до виготовлення деталей і елементів конструкцій.
Креслення деталей виконують у тих випадках, коли деталі не можуть бути виготовлені по даним креслення елементів конструкцій.
Як правило, металеві конструкції виготовляються на спеціалізованих заводах, а потім доставляються на місце будівництва різним транспортом. Це робить необхідність членування кожної конструкції на відправні марки. Відправна марка – частина конструкції, зручна для транспортування. Кожна відправна марка випускається із заводу з можливо більшим ступенем готовності. Це зменшує кількість робіт, вироблених на будівельному майданчику.
Робітники креслення відправних елементів супроводжуються специфікацією. Специфікація на відправний елемент виконується за формою 9 і розташовується в правому верхньому куті креслення, така специфікація зображена на наступному малюнку.
Форма специфікації
У специфікації на відправний елемент конструкції вказують:
• у графі "Марка" - буквено-цифрове позначення марки елемента;
• у графі "Поз." - номера деталей, застосованих у складальному кресленні відправних елементів конструкцій у порядку їх зростання;
• у графі "Кіл., шт." - кількість деталей у прямому "так" (т) і дзеркальному "навпаки" зображенні;
• у графі "Перетин" - умовна позначка перетину прокату, з якого спроектовані деталі;
• у графі "Довжина, мм" – довжину деталей, при цьому:
– довжина прямолінійних деталей із профільного прокату вказується між найбільш вилученими крапками;
- довжина плоских листових деталей, незалежно від конфігурації вказується як довжина більшої сторони описаного прямокутника;
• у графі "Маса, кг" - масу однієї деталі, загальну всіх деталей і елемента в цілому.

При підрахунку маси деталей необхідно враховувати наступне:
 • щільність сталі ухвалюють 7850 кг/м3;
 • масу однієї деталі підраховують із точністю до 0,1 кг;
 • масу всіх однакових деталей елемента (марки) підраховують із точністю до 1 кг;
 • при підрахунку маси непрямокутних листових деталей, що вписуються в прямокутник площею до 0,2 м2, масу обчислюють по площі цього прямокутника, а для всіх інших деталей – по фактичній площі;
 • масу деталей із профільного прокату обчислюють множенням теоретичної маси одиниці довжини профілю, наведеної в нормативно-технічній документації на профільний прокат, на довжину, зазначену в специфікації.
• у графі "Маса, кг елем." указують сумарну масу всіх деталей елемента з додаванням маси металу зварених швів, яку записують окремим рядком і ухвалюють рівної 1% від маси всіх вхідних у даний елемент деталей;
• у графі "Марка або найменування стали" – указують марку або найменування сталі по Снип II-23-81, додаток 1;
• у графі "Примітка" - технологічні вказівки й додаткові відомості.
Ширина рядка встановлюється відповідно до висоти шрифту, але не менш 8 мм.

ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ:

Лінія гарячого цинкування

Гаряче цинкування


Технологічне обладнання

Устаткування для організації цехів гарячого цинкування.


Дізнайтесь більше
"Гаряче цинкування"

Лінія зварювання опор Ø2900

Зварювальна машина опор Ø2900

Роботизоване різання люка

Роботизоване різання люка

Лінія безшовних опор

Лінія безшовних опор

Динамічне балансування роторів у власних опорах

Урівноваження роторів, зниження вібраційної навантаженості опор, попередження передчасного зносу обладнання

Організація технічного обслуговування

Перевірка на технологічну точність

Наслідки несвоєчасного балансування