RUS| UKR

Збирання, установка, монтаж веж зв'язку та антенних щоглЗбирання веж зв'язку та антенних щогл

Стійки багатогранних веж стільникового зв'язку можуть складатися з однієї або декількох секцій різної висоти. Довжина секцій вишок (довжина відправних елементів), як правило, становить не більш 12 м і обумовлюється зручністю їх транспортування. При з'єднанні секцій вишки стільникового зв'язку між собою можливо два варіанти виконання: фланцеве й телескопічне з'єднання. Збирання фланцевого з'єднання, як правило, не викликає питань, збирання ж телескопічного з'єднання вимагає певних навичок і вміння. Телескопічне з'єднання  вежи буде надійним і ефективним якщо виконається усього тільки дві умови:

 • довжина телескопічного стику повинна бути рівна номінальній  “+” або “-” відхилення, що допускається.    Відхилення, що допускається, вказується в конструкторській документації на антенну щоглу або вишку і як правило становить 10-12% довжини самого стику;
 • стягування секцій  здійснити зростаючим навантаженням із кроком, що залежать від діаметра секцій, що з'єднуються, до припинення переміщення секцій відносно один одного.
Телескопічне з'єднання

Завдяки конусу навантаження, що стягує, створює щільне з'єднання секцій антеноъ щогли або вежи стільникового зв'язку, це дозволяє передавати згинальний момент без зсуву. Це з'єднання  порівнянне з болтовим з'єднанням з контрольованим моментом затягування.  Ми рекомендуємо, щоб навантаження, що стягує, було не менш 10 тонн. Для контролю довжини телескопічного стику  заводи виготовлювачі наносять мітки в межах яких з урахуванням відхилення, що допускається,   повинне відбутися заклинювання секцій друг щодо друга. Якщо такої мітки не має, то монтажники наносять її самі при  збиранні антеною щогли відповідно до інструкції зі збирання або монтажною схемою, які розробляє завод-виготовлювач і додає до відвантажувальних документів.
Для полегшення збирання вишки зв'язку іноді їх оснащують спеціальними вушками, які використовують для закріплення ручних талів або домкратів, що створюють стягуюче зусилля. При стягуванні секцій декількома домкратами або талями необхідно стежити за рівномірністю прикладення  навантаження, щоб уникнути завалів і раннього заклинювання секцій, які важко відновити.

Збирання стовбура опори з вушками

Якщо  вушок не має, то збирання можна виконати за допомогою лебідки, шляхом прокладки стягуючого троса усередині секцій споруди і й закріплення до стягуючого ригеля й опорного фланцю.

Збирання стовбура опори без вушок

При виконанні збирання необхідно виконати наступні заходи:

 • перед початком збирання необхідно перевірити, щоб поверхня в зоні телескопічного стику не мала бруду і яких бо нерівностей; 
 • секції  по черзі укладати на дерев'яні підкладки, попередньо виставлені в горизонтальному положенні;
 • стягування секцій робити відповідно до  інструкції зі збиранням.


Установка веж зв'язку та антенних щогл

Стропування конструктивних елементів роблять  стрічковими текстильними стропами або металевими тросами, пропущеними в резино-тканеві рукава.

Використання голих металевих тросів не допускається, це може привести до порушення покриття, а також до зіскальзиванню при монтажі опори, використовуючи спосіб  стропування «на удав».

Після збирання стовбура антеною опори проводиться установка кронштейнів, сходів і майданчиків обслуговування. По закінченню укрупненого збирання елементів, монтаж вишки зв'язки може проводитися як у повністю зібранному стані, так і укрупненими частинами. Вибір способу монтажу залежить від конструктивного рішення опори, місця установки й технічного оснащення будівельно-монтажної організації.

Монтаж вишок стільниковому зв'язку, антенних щогл повинен проводитися в строгій відповідності із проектом провадження робіт, що включають технологічні карти й схеми на проведення окремих видів робіт, розробленим спеціалізованими організаціями.

Конструкції антенних стійок повинні подаватися на монтаж оцинкованими (або з лакофарбовим покриттям) і очищеними від бруду, льоду, масла й іржі. Конструктивні елементи підлягають додатковій перевірці на місці установки. Відхилення від проектних розмірів сталевих конструкцій повинні відповідати вимогам технічних умов і діючих будівельних норм. Вишки й щогли можуть бути змонтовані на фундаменти різного конструктивно-технологічного рішення, залежно від конкретних ґрунтових умов згідно звіту про інженерно-геологічні вишукування й навантажень від конкретної вежи. 

Монтаж антенної щогли


Порядок монтажу веж зв'язку та антенних щогл

Перед монтажем вишки зв'язку в проектне положення повинні бути завершені роботи нульового циклу ( роботи із обладнання фундаменту).

Перед початком монтажу опори металоконструкції повинні бути зібрані відповідно до робочої конструкторської документації (РКД) і технологічними картами на монтаж.

Примітка

  Технологічна карта на монтаж входять до складу проекту провадження робіт (ППР). Ви можете замовити розробку ППР у нашій компанії.

Проект виконання робіт по монтажу вежи зв'язку

Стійка багатогранної опори кріпиться до фундаменту через фланець. Варіанти з'єднання стійки з фундаментом представлені на малюнку.

Вузли кріплення стійки до фундаменту
Узлы крепления стойки к фундаменту

Примітка

  Установку опор по варіанту «а» і «в» необхідно виконувати на вивірені фундаменти. Вивірка щогл для варіантів «б» і «г» виконується в процесі монтажу за рахунок можливості регулювання опорних гайок.

Стропування опор виконується стрічковими текстильними стропами або металевими тросами, пропущеними в резино-тканеві рукава, способом «удав», так щоб строп був не менш чим на 500 мм вище центру ваги опори. Використання голих металевих тросів не допускається. Схема стропування опори показана на малюнку.


 
Схема стропування опори


При виконанні монтажу вишки зв'язку, антеною щогли повинні бути виконані наступні заходи:

 • перед установкою щогли в проектне положення повинні бути завершені роботи нульового циклу ( роботи із обладнання фундаменту з максимально точною вивіркою по висоті й по осі вишки), при цьому фундамент повинен набрати не менш 50 % міцності;
 •   під час підйому для запобігання розсипання секцій стійки на телескопічних стиках, застосовують спеціальні методи стропування або  фіксують  телескопічний  стик за вушка тимчасовими пристроями, які знімаються після підйому;
 • у місці кріплення стропового троса, необхідно встановити прокладку для забезпечення схоронності цинкового покриття;
 • вивірку конструкції щогли  й повне загвинчування всіх гайок на опорному фланці робити  до зняття стропів. Зняття стропів з вишки стільникового зв'язку робити після повного обтягування всіх гайок фундаменту;
 • рекомендується затягувати монтажні болти моментом не менш 15 кгсм;
 • головки болтів і гайки повинні щільно стикатися із площинами елементів конструкцій і шайб. У кожному болті з боку гайки повинне залишатися не менш однієї нитки різьблення з повним профілем;
 • надійність фіксації гайок анкерних болтів забезпечується другою гайкою (контргайка);
 • якість затягування болтів повинне перевірятися шляхом простукування молотком вагою 0,5 кг, при цьому болт не повинен тремтіти або зміщатися, а щільність стягування - щупом;
 • для підвищення надійності болтових з'єднань оцинкованих конструкцій рекомендується робити додаткове затягування гайок через тиждень після первинної установки металовиробів для компенсації обтиснення цинку;
 • відповідно до конкретного проекту щогли до контакту вежи стільникового зв'язку необхідно приєднати заземлення болтом М16.

Установка зібраної щогли може проводитися як за допомогою кранів різного типу, відповідної до вантажопідйомності й вильоту стріли, так і за допомогою вертольотів при монтажі у важкодоступних місцях (гори, ріки, лісу) і місцях з густою забудовою. При виробництві монтажних робіт не допускається механічне ушкодження конструкцій (утворення залишкових деформацій, вм'ятин і ін.) і  ушкодження захисних покриттів. Транспортні й монтажні навантаження на вишки й щогли стільникового зв'язку не повинні перевищувати розрахункових експлуатаційних.
При монтажі металоконструкцій сталевих багатогранних опор повинні дотримуватися загальних правила техніки безпеки в будівництві згідно ДБН А.3.2-2-2009.