RUS| UKR

Спортивне освітлення стадіонівЗавдання спортивного освітлення ігрового поля

Найбільш популярним, у цей час, видовищем в усьому світі є гра у футбол. Вагому роль у такій популярності, даного виду спорту, зіграло телебачення.
Проведення футбольних матчів відбувається у вечірній час, коли стадіони збирають велика кількість уболівальників і для здійснення якісної телетрансляції потрібно підготувати найбільш оптимальне штучне спортивне освітлення для даного часу доби.
При підготовці освітлення стадіонів необхідно врахувати наступні фактори: освітлення гравців і глядачів повинне бути без перешкод для зору, необхідно створити такі умови, щоб не було осліплення ні гравців, ні глядачів. Потребують освітлення також поля, на яких люди грають у вільний час, час для відпочинку, де необхідності в телетрансляції немає. Рівень освітлення в цьому випадку буде гірше, чим при телетрансляції, але якість спортивного освітлення все-таки повинне відповідати наступним вимогам: рівномірність освітлення, зоровий комфорт, мінімальний ступінь «світлового забруднення», особливо в житлових районах.
Штучне освітлення футбольного поля повинне справиться з наступним завданням – забезпечити відмінну видимість для всіх учасників, що перебувають на стадіоні, комфортно повинне бути всім учасникам даного події, як гравцям, так і глядачам.
В основу норм освітлення стадіонів , покладені вимоги наступних категорій спостерігачів: офіційні особи, судді й гравці. Штучне освітлення повинне бути таким, щоб дозволити проявити себе по максимуму всім учасникам матчу. Глядачам на стадіоні із трибун необхідно бачити все, що відбувається на футбольному полі, і щоб ця умова була здійсненна навіть із самих останніх місць на трибуні.
Фотографам і операторам штучне освітлення футбольного поля повинне дозволити отримати картинку найкращої якості.
Аудиторія, що спостерігає за грою з екрана телевізора, повинна отримати якісне зображення.
Важливу роль для рекламодавців відіграє точне колірне відтворення, яке сприяє швидкому розпізнаванню торговельної марки.


Категорії спортивних змагань

Визначено п'ять класів систем освітлення стадіонів: від I до V. Вони у свою чергу згруповані по двом категоріям: змагання із трансляцією по кольоровому телебаченню, і змагання й тренування без трансляції по телебаченню.

Зйомка телекамерами вимагає більше світла , чим необхідно спортсменам на поле або глядачам, що перебувають у брівки поля.

При великих відстанях спостереження видимий кутовий розмір м'яча стає дуже малим. У такий спосіб потреби у освітленні в глядачів, що перебувають далеко від поля практично такі ж, як у телекамер.

При проведенні змагань без телевізійних трансляцій необхідно забезпечувати прийнятні умови видимості для гравців у полі й спостерігачів у бічних ліній поля.

Змагання із трансляцією по телебаченню

  • Клас V - Міжнародні трансляції
  • Клас IV - Національні трансляції

Змагання без трансляцій по телебаченню

  • Клас III - Національні змагання
  • Клас II - Чемпіонати ліг і клубів
  • Клас I - Тренування й заняття для відпочинку


Розміщення опор освітлення

Розміри полів

Відповідно до правил, футбольне поле може мати розміри в межах від 105 м до 110 м по довжині, і від 68 м до 75 м по ширині.
Огляд поля без перешкод

У випадку, якщо трибуни для вболівальників виконані у вигляді конструкцій зі збільшенням висоти розташування рядів або на рівні з полем, опори освітлення повинні бути розташовані за межами поля й бути недоступними для зору глядачів. Тому щоб освітлювальні конструкції були за вболівальниками, необхідно збільшити висоту опор освітлення.

Зони без перешкод

Для забезпечення безпеки гравців не можна розташовувати освітлювальні опори в межах зони шириною 5 м по периметру ігрового поля.

Наведені нижче світлотехнічні параметри освітлювальних установок рекомендується забезпечувати при проведенні змагань, для чого необхідно проводити технічне обслуговування освітлювальних приладів протягом усього терміну служби.

Типи спортивних споруд

Численні спортивні споруди ділять на дві групи, які відрізняються рівнем змагань і вимогами пропонованими до штучного освітлення, а саме: спортивні споруди із проведенням телевізійних трансляцій і споруди без проведення телетрансляцій.
Основною метою спортивного освітлення є створення відмінної видимості для всіх учасників спортивної події.
Але освітлення не повинне бути незручністю для людей проживаючих поруч зі стадіонами.
Нижче ми приводимо рекомендації, які допоможуть Вам при проектуванні нових стадіонів і реконструкції вже наявних стадіонів.


Освітлення стадіонів без трансляції по телебаченню

На спортивних спорудах, не призначених для проведення телевізійних трансляцій, можуть проводитися наступні заходи:

  • Клас III - Ігри національних чемпіонатів
  • Клас II - Ігри нижчих ліг і клубів
  • Клас I - Тренування й відпочинок

Як правило, спортивні спорудження для проведення змагань без ТВ трансляцій розміщаються в житлових районах і мають невелику кількість місць для глядачів.

При проектуванні штучного освітлення таких спортивних майданчиків необхідно забезпечити рівномірне освітлення горизонтальної поверхні поля незалежно від схеми розміщення прожекторних опор.

Кутове розміщення опор освітлення

Прожекторні щогли повинні розташовуватися в дозволених зонах щодо ігрового поля й перебувати за межами поля зору гравців у стандартних ігрових ситуаціях.

Розміщення прожекторних щогл

Границі дозволених зон визначаються прямими лініями, проведеними під кутом 10° до лінії воріт і під кутом 5° до бічної лінії.

Рівномірне світлове поле

Для створення рівномірного освітлення необхідно, щоб прожектори, встановлені на прожекторній щоглі, могли освітлювати близький до даної щогли квадрант поля.

Визначення висоти прожекторних щогл

Висоту прожекторної щогли можна визначити як висоту, при якій кут між напрямком від центру поля до нижнього ряду прожекторів у прожекторній батареї й горизонталлю становить не менш 25°.(Hm=dxtgα)Розміщення опор освітлення уздовж бічної лінії футбольного поля


Визначення висоти прожекторних щогл

Висоту прожекторних щогл можна визначити як висоту, при якій кут між напрямком до нижнього прожектора від поздовжньої осі поля й горизонталлю становить не менш 25°.(Hm=dxtgα)

Не рекомендується використовувати щогли нижче 15 метрів, тому що це приводить до збільшення зорового дискомфорту.

Розміщення прожекторних щогл уздовж бічної лінії поля дозволяє використовувати більш низькі, чим при кутовому розміщенні, щогли.

Найпоширенішими є схеми з використанням чотирьох, шести й восьми прожекторних щогл.

Схема бічного розміщення чотирьох щогл є альтернативною для схеми кутового розміщення, при цьому щогли, як правило, розташовуються відразу ж за трибунами. Кількість розсіяного світла при цій схемі трохи більше, чим у схемах із шістьома й вісьма щоглами.

Шести й восьми щоглові схеми застосовуються для зменшення кількості розсіяного світла й, одночасно, для зменшення висоти прожекторних щогл.

Дозволені місця розміщення прожекторних щогл

Прожекторні щогли повинні знаходиться за межами 10° зони з кожної сторони від лінії воріт, що забезпечує воротарю гарну видимість у напрямку кутового прапора.


Зведені вимоги до освітлення при проведенні змагань без телевізійних трансляцій

У таблиці, приведеної нижче, дані характеристики освітлення, які необхідно враховувати при проведенні змагань без телевізійних трансляцій. У ній зазначені рекомендовані рівні горизонтальної освітленості, рівномірність розподілу освітленості, рівень сліпучого дії й колірні характеристики джерел світла для кожного класу змагань.


Рекомендовані характеристики освітлення футбольних полів (без проведення телевізійних трансляцій)

Клас гри

Середня горизонтальна освітленість Eh ave люкс

Рівномірність U2

Індекс блескості GR

Колірна температура

Тцв , К

Індекс передачі кольору Ra

Національний чемпіонат

III

500*

0,7

≤ 50

>4000

80

Нижчі ліги і клуби

II

200*

0,6

≤ 50

>4000

65

Тренування

I

75*

0,5

≤ 50

>2000

20


Примітки: Наведені значення освітленості на момент кінця періоду без обслуговування ОУ (т.зв. «підтримувані» рівні освітленості). При проектуванні рекомендується використовувати коефіцієнт запасу рівний 1,25. Градієнт освітленості між точками, відстань між якими 5 м, не повинен перевищувати 55%.


Освітлення стадіонів з трансляцією по телебаченню

Спортивні споруди, з яких проводяться телевізійні трансляції, призначені для проведення змагань наступних рівнів:

  • Клас V Міжнародні змагання
  • Клас IV Національні змагання

Проектування освітлювальної установки

Незважаючи на те, що освітлювальна техніка продовжує удосконалюватися, правильне розміщення й вибір висоти установки освітлювальних приладів мають вирішальне значення при створенні освітлювальної системи, що відповідає сучасним вимогам телевізійного віщання.


Кутове розміщення щогл

Кутові щогли повинні розташовуватися в дозволених зонах щодо ігрового поля й перебувати за межами поля зору гравців у стандартних ігрових ситуаціях.

Визначення висоти прожекторних щогл

Висота прожекторних щогл вибирається з умови виконання вимог до освітлення на всіх ділянках поля стосовно всіх використовуваних телекамер. На початковому етапі висоту прожекторних щогл можна визначити як висоту, при якій кут між напрямком від центру поля до середини прожекторної батареї й горизонталлю становить не менш 25°. При цьому кут нахилу оптичної осі будь-якого прожектора стосовно вертикалі не повинен перевищувати 70°.

Максимальний кут нахилу прожектора

Для обмеження сліпучої дії освітлювальної установки й зменшення кількості розсіяного світла за межами спортивного спорудження, кут нахилу оптичної осі прожектора стосовно вертикалі не повинен перевищувати 70°.

Проектування прожекторних батарей

При проектуванні прожекторних батарей необхідно забезпечити достатню відстань між сусідніми прожекторами як по горизонталі, так і по вертикалі, щоб не відбувалося екранування світлових пучків сусідніми прожекторами.
Для усунення ефекту, що затінює, у випадку використання вертикальних прожекторних батарей, відстань між рядами повинне бути збільшене. Нахил прожекторної батареї на 15° у напрямку до поля дозволяє зменшити розмір батареї й усунути, що затінює ефект.


Зведені вимоги до освітлення при проведенні телевізійних трансляцій

У наведеній нижче таблиці дані характеристики освітлення, які необхідно забезпечувати при проведенні телевізійних трансляцій.
У ній зазначені рекомендовані рівні вертикальної й горизонтальної освітленості, рівномірність розподілу освітленості, рівень сліпучої дії й колірні характеристики джерел світла для кожного класу змагань.Рекомендовані характеристики освітлення футбольних полів (для телевізійних трансляцій)

Клас гри

Розрахунок по відношенню до

Вертикальна освітленість *

Горизонтальна освітленість *

Кольорові характеристики лампи

Ev, середн. лк

рівномірність

Eh, середн. лк

рівномірність

Кольорова температура Тцв. К

Індекс передачі кольору Ra

U1

U2

U1

U2

Міжнародний V

камері прискореної зйомки

1800

0,5

0,7

1500 -

3000

0,6

0,8

>5500

80

(краще 90)


фіксованою камері

1400

0,5

0,7мобільній камері (на рівні поля)

1000

0,3

0,5


Національний IV

Продовження ТВ трансляції

фіксованою камері

1000

0,4

0,6

1000 -

2000

0,6

0,8

>4000

≥80


Примітки: Вертикальні освітленості ставляться до освітленності у площинах, перпендикулярних лініям зору відповідних телекамер.
Наведені значення освітленості на момент кінця періоду без обслуговування ОУ (т.зв. «підтримувані» рівні освітленості).
При проектуванні рекомендується використовувати коефіцієнт запасу рівний 1,25. Для всіх класів змагань індекс блескості GR ≤ 50.
Градієнт освітленості між точками, відстань між якими 5 м, не повинен перевищувати 20% .
Стаття підготовлена за матеріалами: Посібник зі штучного висвітлення футбольних полів ФІФА.